zti
28 آذر 1401 - 22:19

صاحب نظران حوزوی در کمیسیون های مجلس حضور یابند

قم- رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) گفت:محققین حوزوی باید با مجلس مرتبط شوند و زمینه حضور پژوهشگران و صاحب نظران حوزه در کمیسیون های مختلف مجلس فراهم شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمود رجبی عصر دوشنبه در مراسم تقدیر از پژوهشگران مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در دوران زندگی انسان برهه‌هایی وجود دارد که نسیم رحمت الهی در آن فضا پراکنده می‌شود و تاکید شده که باید این ایام را رصد کرد و از آن غفلت نداشت.

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: فعالیت‌های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس جای بسیار مهمی است که نظام قانونگذاری را یاری می‌دهد.

آیت الله رجبی بیان داشت: اگر بخواهیم مجلس در رأس امور باشد و به فرموده رهبر معظم انقلاب، انقلابی عمل کند باید کارهای کارشناسانه و متقن علمی و دینی پشتوانه آن باشد و نمایندگان می‌بایست در بیان سخنان و نظرات خود نسبت به پیشینه قوانینی که قرار است به تصویب برساند توجه لازم داشته باشند.

وی عنوان داشت: زمانی که آیت الله یزدی نایب رئیس مجلس بود، ایشان طرح‌ها و لوایح را به قم می‌آوردند و در جمع علما مورد بررسی قرار می‌گرفت که این گام اول بود و امروز شاهدیم این فرآیند به صورت ساختاری صورت می‌گیرد که در نهایت منجر خواهد شد که قانون خوبی را داشته باشیم.

آیت الله رجبی ابراز داشت: پژوهش‌هایی که در این مرکز صورت می‌گیرد می‌تواند به پخته شدن طرح‌ها و لوایح کمک کند و علامه مصباح نیز بر این امر تاکید داشتند که کارهای باید با دقت و کارشناسی شده انجام شود.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم اقتدار نظام اسلامی حفظ شود، باید به سمت کارهای پژوهشی و توسعه علم برویم که این امر برکات فراوانی برای کشور دارد.

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان اینکه پیوند حوزه با نظام اسلامی و مجلس پیوند مبارکی است افزود: محققین حوزوی باید با مجلس مرتبط شوند و پژوهشگران و صاحب نظران حوزوی باید در کمیسیون‌های مختلف مجلس حاضر شوند و با مسائلی که قرار است قانون شود، از نزدیک آشنا شوند و نظریات دینی و اسلامی را مطرح کنند.

وی تصریح کرد: از ابتدا باید مسئله توسط پژوهشگران به خوبی درک شود و نیازها به درستی احصا و بر اساس آن کار پژوهشی صورت گیرد.

آیت الله رجبی با تاکید بر اینکه تمامی طرح‌ها و پژوهش‌ها باید کاربردی شود ادامه داد: این خلع وجود دارد که پژوهش‌ها گاهاً مورد نیاز نظام اسلامی و حتی حوزه‌های علمیه نیست.

وی بیان داشت: مرکز تحقیقات باید حلقه وصلی برای ارتباط بین حوزویان و مجلسیان باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان داشت: یکی از محکم‌ترین آیات الهی مربوط به شکرگذاری نعمت است که اگر این امر رخ دهد بر نعمت‌ها افزون‌تر می‌شود.

وی بیان داشت: علامه مصباح یزدی همواره تاکید داشتند که کارها باید خالصانه انجام شود که در این صورت اثر بخشی آن بسیار می‌باشد و برکات آن ابدی خواهد بود.

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) ادامه داد: هر کجا برای خدا کار کردیم ضرر نکردیم و نمونه‌های اینگونه شخصیت‌ها را در امام راحل و مقام معظم رهبری و علامه مصباح می‌بینیم.

وی افزود: سنت خداوند این است که از مسیر اهل بیت عصمت و طهارت نیازهای ما برطرف شود و مفاد زیارات و ادعیه‌ها نیز بر این امر تاکید دارد.

آیت الله رجبی ادامه داد: ما باید از اهل بیت استمداد بخواهیم و ارتباط خود را با آن حضرات در تمامی عرصه‌های تحصیلی و زندگی برقرار کنیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 920807