zti
28 بهمن 1401 - 07:04

کانادا به هایتی ناو جنگی اعزام می‌کند

کانادا کشتی و ناوهای جنگی نیروی دریایی خود را برای نظارت بر سواحل هایتی به این منطقه اعزام می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا در نشست سالانه رهبران کارائیب در باهاما اعلام کرد که کانادا ناو و کشتی‌های نیروی دریایی خود را برای نظارت بر سواحل هائیتی در هفته‌های آینده به این منطقه اعزام خواهد کرد.

ترودو گفت: کانادا همچنین کشتی‌های نیروی دریایی سلطنتی کانادا را برای نظارت، جمع آوری اطلاعات و حفظ حضور دریایی در سواحل هائیتی در این منطقه مستقر خواهد کرد. نخست وزیر کانادا افزود: «در حال حاضر هایتی با خشونت بی امان باندهای قاچاق، آشفتگی سیاسی و فساد مواجه است. اکنون زمان آن است که برای مقابله با شدت این وضعیت دور هم جمع شویم.»

گفته شده قتل‌ها، تجاوزها و آدم ربایی در هایتی به شدت افزایش یافته است. ترودو همچنین اعلام کرد که کانادا برای تقویت پلیس ملی هایتی به ابزارها و پشتیبانی از آن برای کاهش تأثیر مخرب باندها در منطقه و توانمندسازی پلیس برای کارآمدتر شدن در مقابله با چالش‌ها و جرایم، از آنها حمایت مستقیم می‌کند.

در ژانویه امسال یعنی تا کمتر از دو ماه پیش نیز، کانادا به پلیس ملی هایتی خودروهای زرهی برای مبارزه با باندهای مافیایی و قاچاقچی ارائه کرد. در اکتبر سال ۲۰۲۲ نیز ایالات متحده و کانادا خودروهای زرهی و سایر تجهیزات امنیتی را برای کمک به مقامات محلی هایتی در مبارزه با خشونت گروهی ارائه دادند.

رهبران هایتی از جمله آریل هنری، نخست وزیر، قبلاً از جامعه بین المللی خواستار ارائه کمک نظامی برای کمک به مهار خشونت‌های فزاینده شده بودند. جمعه گذشته نیز، فولکر ترک، مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار تشکیل یک نیروی بین المللی امنیتی و نظامی برای کمک به پایان دادن به کابوس زنده در هایتی شد.

از زمان ترور رئیس جمهور سابق هایتی، یعنی جوونل مویس در ژوئیه ۲۰۲۱، باندهای قاچاق و مافیا در هایتی قدرت خود را افزایش داده اند. سازمان ملل در دسامبر سال گذشته تخمین زد که ۶۰ درصد از شهر پورتو پرنس پایتخت هایتی در کنترل کامل باندهای مافیایی قرار دارد.

برای بسیاری از مردم هایتی، زندگی در شرایط در بحبوحه خشونت‌ها غیرقابل تحمل شده است و بسیاری از آنها به دنبال پناهندگی به خارج از این کشور هستند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1041341